Pole katust, pole kodu: katusemeister Artur Selickis jagab kogemusi ja nõuandeid

GetaPro

Pole katust, pole kodu: katusemeister Artur jagab kogemusi ja nõuandeid

  • Blog
  • 16-08-2023

Kui oleks võimalik, vahetaks katusemeister Artur katused kogu maal, et kõik saaksid kvaliteetse katuse all elada. Artur teostab igapäevaselt koos oma meeskonnaga erinevaid ehitus- ja viimistlustöid, kuid tema suurimaks kireks on katusetööd. Selle kire juured pärinevad juba lapsepõlvest.

Kohtusime spetsialistiga, et rääkida populaarseimatest katusekatte liikidest, materjalide valikust, katuse hoolduse olulisusest ja uuendustest, mida sooviksime ka Teile tutvustada.

 

Artur, palun rääkige meile natukene endast ja pakutavatest teenustest.

Nooruses veetsin kolm aastat Saksamaal, kus töötasin suurtes ettevõtetes ja omandasin kogemusi ehitusvaldkonnas. Peale seda naasin koju ja töötasin oma venna parima sõbra juures katusepanijana, kuid aja jooksul mõistsin, et mu töö on liiga madalalt tasustatud ning sellepärast otsustasingi hakata iseenda tööandjaks. Esiteks asutasime abikaasaga ettevõtte, kuid see kogemus ei olnud väga edukas. Siis tuli GetaPro. Registreerusin portaalis ja asusin tööle FIE’na. Arvasin alguses, et ma ei hakka võtma suuri töid ja meeskonda kokku panema, nii see kõik algaski. Praeguseks tulevad umbes pooled minu kliendid otse GetaPro kaudu.

Hetkel on mul kokku pandud professionaalne meeskond, kellega koos objektidel töötan. Võtan objektid vastu, teen kõik tööde organiseerimisega seotud toimingud, ja siis teostame tööd juba kogu meeskonnaga. Võtan ise kogu tööprotsessist osa ja olen kohal igal töö etapil, sest usun ütlust, et kui tahad teha midagi hästi, siis tee seda ise. Ja kui ma hoian kõike kontrolli all, siis tean kindlalt, et töö oli tehtud vastavalt ettenähtud tehnoloogiale ja ajagraafikule.

 

Mainisite, et armastate kõige rohkem katusetöid. Miks?

Juba lapsest saati meeldis mulle vee voolamist jälgida. Kui vihma sadas ja moodustusid lombid, tekkis mul huvi jälgida ja mõelda, kuidas seda vett ära juhtida. Sama lugu on ka katusel - huvitav on vaadata, kuidas vesi voolab. Kui teen katusel tööd ja hakkab vihma sadama, meeldib mulle vihma käes seista ja vaadata. See on ilus.


Millised tööd on praegusel hooajal, südasuvel, enim nõutud?

Katusetööd. Arvan, et katusetöid saab teha aastaringselt. Lihtsalt inimesed mõtlevad ikka veel vanaviisi, kui puudusid erinevad tehnoloogiad, mis võimaldasid selliseid töid aastaringselt teha. Varem tehti katusetöid suvel, mil oli soojem ja vähem vihma. Tänaseks on tehnika nii kaugele arenenud, et ühelgi aastaajal pole enam keelatud katust paigaldada: peamine, et oleks hea ilm. Sademeteta päevadel demonteeritakse vana kate ja paigaldatakse kondensatsioonivastane kile ehk nn. difusioonmembraan, mis kaitseb nii vihma kui lume eest. Päeval saab sellega katta näiteks ühe majapoole ja isegi kui järgmisel päeval sajab lund, midagi hullu ei juhtu.

Pärast aga saab paigaldada tuulekastid ja metalli, puitu- mistahes valitud materjali. Loomulikult tuleb järgida reegleid. Näiteks bituumensindli ja ka teiste katusekattematerjalide temperatuuri. Nende materjalidega peab töötama alates +5 kraadist. Enne plaatide paigaldamist peaksid plaadid olema hoitud soojemas ruumis. Kui aga materjal seisis esmalt soojas garaažis, saab selle pakendist üksikult välja võtta ja katusele laduda isegi 0 kraadi juures.


Katusekatete valik on väga lai. Kas saaksite meile nende tüüpidest lähemalt rääkida?

Töötan peamiselt igat tüüpi metallkatuste, bituumensindlite, ruberoidkatete ja keraamiliste plaatidega. Need on neli tüüpi katteid, mida inimesed oma katuste jaoks kõige sagedamini valivad. Keraamilisi plaate valivad peamiselt jõukamad inimesed, kuna nii selle paigaldus kui ka materjal ise on kallimad. Ülejäänud laovad peamiselt metallist või trapetsprofiiliga katuseid. Need materjalid on soodsamad ja väga vastupidavad. Tootjate garantiide kohaselt peaksid sellised katused vastu pidama 40-50 aastat.

 

Kas Baltikumis on ka omad trendid katusekatte valikul? Millised on kõige populaarsemad katused?

Ikka metallplaadid. Inimesed valivad seda tüüpi katte, kuna see näeb ilus välja ja meenutab visuaalselt kallimaid keraamilisi plaate. Keraamilised plaadid kestavad kaua ja näevad välja “külluslikud”, nii tekkiski metalliimitatsioon. Metallplaat on veidi odavam ja täidab ka oma funktsioone hästi.

 

Mis on teie arvates parim katusematerjal?

Minu arvates on meie ajal parimateks katusekateteks bituumen- ja keraamilised plaadid. Kaasaegsed tehnoloogiad võimaldavad toota tsemendipõhiseid keraamilisi plaate. See on tihe materjal ja sellega ei juhtu midagi. Alles aja jooksul, 50-60 aasta pärast võib see hakata murenema, kuid kui Te katusel ei kõnni ja katet ei puuduta, võib see ka kauem kesta.

Rääkides bituumensindlitest, siis olen kuulnud paljudelt, et  halva kogemuse tõttu soovitakse sellest kattematerjalist hoopis lahti saada. Tõepoolest, omal ajal oli bituumenkatuste buum, kuid tänu sellele, et tehnoloogiad polnud täielikult läbi mõeldud, algasid probleemid juba 10 aasta pärast. Põhjuseks oli kehv bituumeni koostis, mille tõttu kate talvel läbikülmus ja suvel sulas. Kuid nüüd on katte koostist parandatud ja hooajalised “kataklüsmid” seda enam ei mõjuta - see jääb endiselt elastseks.

 

 

Mida soovitaksite, et katus võimalikult kaua vastu peaks?

Sellele on vaid üks vastus - ärge hoidke kokku. Kui katust paigaldate, siis valige ikka see õige ja ostke vaid parimad materjalid. See soovitus kehtib loomulikult mitte ainult katuse vaid ka kogu maja kohta üldiselt.

Samuti on oluline valida head meistrid. Sagedased on juhud, kui tuleb teise meistri tööd ümber teha. Peamiselt juhtub see siis, kui klient on valinud soodsaima variandi. Inimesed arvavad, et valides odavaima variandi säästavad nad raha, kuid sageli tuleb välja hoopis see, et hiljem tuleb kõik uuesti ümber teha ja selle tulemusena läheb projekt kaks korda kallimaks maksma - kellegi käki parandamine on ju alati keerulisem ja kallim, kui nullist tegemine. Nagu öeldakse, kui maja on halvas seisukorras, on seda lihtsam lõhkuda kui remontida.

 

Kas on vahet, kuidas omanik katuse eest hoolitseb? Mis võib katust kahjustada ja selle eluiga lühendada?

Näiteks kui plaatkatusele kasvab sammal. Selle vältimiseks tuleks katuseharja äärde asetada vaskplaadid. Siis voolab vihmavesi läbi selle plaadi ja imbub üle kogu katuse. Miks seda vaja on? Kuna samblale ei meeldi vaskoksiid, ei hakka ta nii ka katusele kasvama.

Kui sammal kasvab, võib see teha katte sisse augud. Paljud inimesed ootavad, kuni kasvab korralik samblakiht ja siis harjavad selle maha. Aga nii ei peaks tegema. Sammal eemaldatakse, kuid plaadile, kuhu see kasvas, jäetakse auk ja katus hakkab siis läbi laskma. Minu nõuanne: kui katus on vana, siis on parem seda mitte puhastada, vaid oodata kuni see hakkab lekkima ja siis see välja vahetada. Kui äsja on paigaldatud uus katus, siis käige igal aastal  üleval katusel ja kontrollige selle seisukorda. Kui hakkab kasvama sammal, eemaldage see ja puhastage pind.

Peale selle on katusel vaja iga ühe või kahe aasta tagant puhastada renne. Kui seda ei tehta, kasvab sinna sammal ja langenud lehed ummistavad rennid ning selle tulemusel hakkavad need ühenduskohtadest lekkima. Kui sageli seda tegema peab, sõltub maja ümber olevate puude arvust. Mida rohkem puid, seda sagedamini peate puhastama. Kuid kui puid on palju, siis tuleks puhastada vähemalt kord aastas, kui vähe, siis harvem.


Millal on parim aeg vihmaveerennide puhastamiseks?

Parim aeg on seda teha pärast talve. Kui sammal on katusele kasvanud, võib lumi selle maha ajada ja renni ummistada. Nii et pärast talvehooaega tuleks puhastada renne või kutsuda spetsialist, kes selle omaniku asemel ära teeb.


Kas uus katusekate nõuab suuri rahalisi investeeringuid?

See on igaühe jaoks individuaalne. On kliente, kelle jaoks 10 000 eurot katuse eest pole midagi ja on neid, kelle jaoks on ka 1000 eurot juba palju. Püüan olla paindlik - kui inimesel on rahalisi võimalusi vähem, siis otsin odavamaid variante, et tema eelarvesse mahtuda. Samas, kui inimene saab seda endale lubada, siis pakun alati parimat saadaolevat materjali.

 

Millest sõltub hind? Kas materjalidest?

Jah, materjalid on üsna kallid, kuid kõik sõltub sellest, mida konkreetselt valitakse. Näiteks on sellised katuseplaadid nagu Onduline, need on kiltkivi sarnased, sageli punast värvi. Selline katus on nagu paber, kuulsin isegi, et seda kutsutakse “ajutiseks katuseks”. Selle materjali valimisel arvavad inimesed, ekslikult, et see kestab 30 aastat- kuid seda ei juhtu, sest 5 aasta pärast hakkab see kate “hõljuma”. Kui kõik on õigesti tehtud, võib see kesta veidi kauem, 8 -10 aastat. Enamasti inimesed “klammerduvad” selle variandi külge, arvates, et see on odavam, kuid lõpuks maksavad nad praegu ja siis juba iga viie aasta tagant algab kõik otsast peale. Ja kui arvutada, mis on pikemas perspektiivis tulusam - kas paigaldada katus üks kord, mis kestab 50 aastat või vahetada seda iga 5 aasta tagant, siis selgub, et inimene maksab tegelikult hoopis väga palju üle.


Kokkuvõtteks rääkige palun meile oma kogemusest koostöös GetaPro’ga.

GetaPro.ee on väga hea platvorm. See, et saate tegija kohta arvustusi näha, annab inimesele kindlustunnet ja lisab usaldusväärsust tööde tegijale. Minu arust, kui sellist saiti poleks, oleks Eestis palju rohkem inimesi, kes on lihtsalt petta saanud.

Tagasi